Zirkón ako kameň, ktorý si získa vaše srdce?
Drahokamy, zirkóny, brilianty a tak ďalej. Tiež v tom máte chaos? Hľadáte vysvetlenie a objasnenie týchto jednotlivých drahých kameňov? Máme pre Vás riešenie. Prinášame Vám sériu blogových príspevkov, ktoré Vám zaručia to, že v týchto drahokamoch už nebudete mať chaos.
Zirkón
Kameň, ktorý sa v klenotníctvom priemysle skloňuje pomerne často. Z historického hľadiska sa odhaduje, že zirkón je dokonca starší ako mesiac. Svojimi vlastnosťami sa mimoriadne približuje vzhľadu diamantu. Len skúsený odborník dokáže zistiť, že má práve pred sebou zirkón a nie diamant.
Zirkón nachádza svoje využitie predovšetkým v klenotníctve. Práve pri zdobení šperkov sa najčastejšie používajú práve tieto zázraky. Zirkón sa však okrem šperkov nachádza aj v chemickom prvku zirkónia. Ten sa využíva ako obal palivových tyčí v jadrových elektrárňach.
Vzhľadom na tvar zirkónu sa upravuje aj jeho použitie. Kým farebné zirkóny sa najčastejšie objavujú v oválnom tvare, priesvitné sa pre zmenu využívajú pri diamantovom bruse. Vtedy je naozaj ťažké rozoznať, či pred sebou vidíte zirkón alebo diamant. Kameň úrazu však prichádza v tom, že nie vždy môžete nájsť pravý prírodný zirkón. Často totižto dochádza k náhrade. V tom prípade prichádzate do styku so synteticky vytvoreným zirkónom.
Ak Vás zaujíma, či tento kameň je možné nájsť aj na Slovensku, tak odpoveď je áno. Na Slovensku sa lokalizuje zirkón v oblastiach Banskej Štiavnice, Gelnice a Brezna. Skvelé, nie?
Celosvetovo je zirkón veľmi vzácnym kameňom. Ak však túžite po tom, ktorý patrí k tým najkvalitnejším, mali by ste sa zamerať na tie, ktoré pochádzajú z Thajska, Srí Lanky alebo Barmy. Okrem toho sa celosvetovo vyváža zirkón zo slnečnej Brazílie či Austrálie. K ojedinelým a o to vzácnejším prípadom patrí modrý zirkón, ktorého pôvod je len v Kambodži.
Ak sa teda pýtate ako vlastne viete zistiť, či pred vami stojí sám diamant alebo zirkón, pravdepodobne bez odbornej pomoci to sami nezvládnete. Zub času však spôsobí to, že zmeny sa markantne ukážu a to samé od seba. Ako? Keďže zirkón nie je až tak tvrdý ako diamant, časom sa stane to, že váš zirkón zmatnie a stratí svoj počiatočný lesk. Aby ste však zistili, či máte pred sebou spomínaný zirkón, stačí ak ním prejdete po sklenenom povrchu. Ak sa neobjaví po vašom zásahu na sklenenom povrchu dostatočne veľká ryha ale len také menšie poškrabnutie, máte pred sebou zirkón. Práve táto vlastnosť sa spája s tým, že zirkón nie je tak tvrdý ako práve diamant.
To, že sa rozhodnete pre kúpu prsteňa so zirkónom neznamená, že je to zlé rozhodnutie. Práve naopak. Zirkón je finančne dostupnejší a mimoriadne obľubený. Trh ponúka rôzne prstene so zirkónmi. Či už tie, ktoré majú jeden centrálny zirkón alebo aj také, ktoré obsahujú okrem centrálneho aj pár malých zirkónov. Zvyknú sa osádzať nie len do prsteňov zo žltého zlata, ale aj do prsteňov, ktoré sú z bieleho zlata. Kúpou prsteňa v bielom zlate s bielym zirkónom zaručíte to, že táto kombinácia je naozaj nesmrteľným spojením. Ak by ste však chceli prsteň, ktorý by bol vyrobený z bieleho zlata a mal centrálny a aj pár menších zirkónov, verte nám, že zo širokej ponuky si určite vyberiete ten svoj, ktorý si získa vašu pozornosť.
A čo farebné zirkóny? Aj tie stoja za povšimnutie. Luxusná kráľovská modrá v kombinácii so žltým zlatom? Naozaj luxusný kúsok, ktorý si zaslúži svoju pozornosť. Alebo sa vám žiada niečo iné? Pestrá škála zirkónov či už tmavoružových, cyklamenových alebo úplne iných, luxusných farieb. To všetko ponúka trh. Skvelé nie? Neváhajte a vyberte si ten svoj, ktorý si získa vaše srdce.