Cart

Starostlivosť o šperky

Každý šperk si vyžaduje rozdielnu starostlivosť na základe toho, z akého materiálu je vyrobený. Aby ste sa tešili zo svojich šperkov čo najdlhšie, je dôležité aby ste dodržiavali niekoľko základných a veľmi jednoduchých pravidiel:

  • Šperky odkladajte do šperkovnice alebo do hodvábneho alebo zamatového vrecúška na to určeného, najlepšie každý šperk samostatne.
  • Šperky sa snažme nevystavovať pôsobeniu chemických látok.
  • Šperkom škodí aj parfum, preto by sme ho nikdy nemali dávať priamo na šperk.
  • Väčšine šperkom škodí aj chlórovaná, termálna a morská voda, ktorá môže poškodiť samotný kov alebo kamienky, ktoré sú na šperku nalepené. (Chlórovaná a morská voda nepoškodí jedine zlaté a titánové šperky).
  • Šperky čistíme len v roztokoch a handričkami, špeciálne na to určenými. Existuje široký výber špeciálnych handričiek, roztokov a krémov, vyrobených práve na čistenie šperkov. Pokiaľ si nie ste istý, dajte si šperk vyčistiť radšej priamo u zlatníka.
  • Na šperky nikdy neuplatňujeme hrubú silu.

Zlaté šperky si nevyžadujú pravidelnú špeciálnu starostlivosť. Bežne sa dajú čistiť v čistej vode s pridaním saponátu. Šperky s kameňmi a perlami nenamáčajte vo vode a v saponátoch. Po vyčistení šperk opláchneme čistou vodou a osušíme. Zamastený zlatý šperk  očistíme alkoholom a osušíme jemnou handričkou, alebo ho môžete priniesť k nám, a my Vám ho vyčistíme.

Zvláštnu pozornosť si vyžadujú strieborné šperky. Šperky vyrobené zo striebra nenechávame voľne uložené na vzduchu, ale v špeciálnych zamatových alebo hodvábnych vrecúškach, poprípade šperkovniciach. Najčastejším problémom strieborných šperkov je ich sčernenie. Oxidácia strieborných šperkov je prirodzeným procesom, no  pri správnej údržbe a ošetrení jej môžete predísť a Vaše šperky budú vždy ako nové. Práve v dôsledku sčernenia strieborných šperkov sa do nich zvykne pridávať ródium, ktoré zdržuje procesy oxidácie a predlžuje krásu a lesk strieborných povrchov. No ani to nezabezpečuje jeho nemennú krásne striebornú a lesklú farbu. Ide o prirodzenú reakciu strieborného kovu, nie o výrobnú vadu.

Sčernenie  striebra a zlata môže spôsobiť aj reakcia tela na horúčku alebo zápal, agresívny pot, užívanie liekov, rôzne mydlá, parfumy, parfumované krémy atď. Šperky neodkladajte do blízkostí vecí, ktoré obsahujú síru, gumu alebo lepidlo. U plochých, lisovaných, pletených retiazok a náramkov sa vyvarujte ostrému ohybu a pred spaním ich vždy odkladajte. Zvýšenú pozornosť venujte aj odľahčeným (dutým) šperkom, aby sa nepoškodili. U špeciálne upravených šperkov (napr. pieskovaním, matovaním) dochádza nosením k ošúchaniu, čo sa nepovažuje za chybu šperku.

Na nové šperky z drahých kovov poskytujeme záruku po dobu 24 mesiacov odo dňa predaja. Nevzťahuje sa však na mechanicky poškodený tovar, bežné mechanické opotrebenie, chyby spôsobené nevhodným zaobchádzaním, sčernenie zlatého alebo strieborného šperku a na roztrhanie retiazky alebo náramku. Pri oprávnenej reklamácii máte nárok na bezplatné odstránenie závady v zákonom stanovenej lehote, pričom záručná doba sa predlžuje o dobu, počas ktorej bol šperk v oprave.

Šperky z chirurgickej ocele si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Vyrábajú sa z ušľachtilej ocele. Čistíme ich len v čistej vode s mydlom. Po vyčistení ich len opláchneme a osušíme. Opatrní musíme byť len ak má šperk farebnú úpravu alebo lepené poprípade vsadené kamienky, ktoré pri kontakte s vodou môžu odpadnúť. V tomto prípade použite na čistenie iba suchú mäkkú handričku.  Kúpou šperku z ušľachtilej chirurgickej ocele získavate záruku na výrobné závady v dĺžke 24 mesiacov od zakúpenia výrobku. Bežné opotrebenie, poškriabanie, mechanické poškodenie nemožno považovať za výrobnú závadu a v týchto prípadoch nebude reklamácia uznaná. Ak dôjde k poškodeniu povrchovej úpravy nesprávnym používaním, nebude takáto reklamácia uznaná.

Kúpou bižutérie získavate záruku na výrobné závady v dĺžke 24 mesiacov od zakúpenia výrobku. V prípade, že má výrobok použitú povrchovú úpravu alebo je vyrobený z viacerých častí, prípade kombinovaný s kamienkami a krištáľmi, treba tento výrobok chrániť pred mechanickým poškodením a nesmie prísť do styku s vodou, čistiacimi prostriedkami alebo chemikáliami. Bežné opotrebenie, poškriabanie, mechanické poškodenie nemožno považovať za výrobnú závadu a v týchto prípadoch nebude reklamácia uznaná. Ak dôjde k poškodeniu povrchovej úpravy nesprávnym používaním, nebude takáto reklamácia uznaná.