Perla či perleť? To je otázka!
Už od nepamäti sa perly používali na ozdobu ženských uší v podobe náušníc, či dekoltu prostredníctvom nádherných perlových náhrdelníkov. Ak žena nejaký takýto kúsok vlastnila, patrične sa o tento unikát starala a strážila si ho, ako oko v hlave. Perly sú považované za veľdielo umelcov. Ich výnimočnosť sa pripisuje predovšetkým lesku, tvaru a veľkosti. Ako však iste viete, celý tento zázrak vzniká vo vnútri živého organizmu. Tento unikátny zrod sa u drahokamov uskutočňuje len u perál. Perly sa tým pádom neťažia, ale zbierajú sa v morskom, ale aj v sladkovodnom prostredí.
Ak sa pýtate, či perly majú tiež, ako aj iné drahokamy, silu liečiť, odpoveď je áno. Predovšetkým sú perly spájané s odpudzovaním negatívnej energie, ktorá dokáže potrápiť snáď každého.
Úprava perál sa uskutočňuje pomocou leštenia. Týmto spôsobom sa dotvára perlám ich charakteristická štruktúra a lesk. Ak ten, ktorý perly opracováva chce, aby všetky perly vyzerali priam identicky, v drvivej väčšine sa využíva metóda bielenia. Týmto spôsobom sa dokáže u perál docieliť efekt krásnej bielej priezračnej farby.
Voľné perly môžete nájsť v akomkoľvek tvare. Ak je perla „nedokonalá“ asymetrická, jej hodnota je omnoho vyššia. V klenotníctve sa však najviac preferujú perly, ktoré sú okrúhle. Farba perál hrá v cenovom rebríčku tiež svoje. Najdrahšie perly sú tie, ktorých farba je zlatá alebo ak ide o perly s ružovým povrchom. Najčastejšie sa však stretávame s perlami, ktorých farba je smotanová, strieborná, šedá.
Cenovo dostupnejšie sú perly, ktorých pôvod je zo sladkovodných vôd. Naopak, medzi tie najdrahšie patria perly, ktorých farba je biela a krémová.
Ak čakáte na moment v tomto článku, kedy príde na rad perleť, práve prichádzate na svoje. Perleť, jej druhé meno Matka perál, je drahokam, ktorý je mimoriadne odolný. Perleť je symbolom zrodenia a života. Mimoriadnu silu má pri ženách. Dokáže im napomôcť pri otehotnení a taktiež chráni matku a jej doposiaľ nenarodené dieťa. Tento drahokam dokáže zatočiť so stresom, stimuluje intuíciu, rozširuje vnímavosť a intuíciu.
Perly sa však nevyužívajú len v klenotníctve. Okrem toho sa tento drahokam využíva aj v architektúre alebo aj pri výrobe produktov, ktoré slúžia v potravinárstve, kedy sa využíva na servírovanie kaviáru pre zachovanie jedinečnej chuti. Perly sa využívajú aj pri odevnom priemysle, konkrétne pri gombíkoch.
Ak chcete vlastniť náušnice, ktoré obsahujú kombináciu zlata a perál verte, že táto investícia sa rozhodne vyplatí. Ak však premýšľate nad finančne menej náročnou voľbou, môžete zvoliť náušnice, ktoré obsahujú syntetické perly
A čo hodinky? Nad tými ste nepremýšľali? Luxusné zlaté hodinky, ktoré okrem zlata obsahujú aj perleť v oblasti ciferníka sú klasika, ktorá sa rozhodne vyplatí. Na svoje si prídu aj nadšenci príveskov na retiazke. Trh ponúka množstvo príveskov, ktoré obsahujú časti s perleťou. Výber je len na Vás!