Ako rozoznať pozlátený šperk od zlatého?
Rozoznať, či šperk, ktorý si práve kupujete je pozlátený alebo zlatý môže byť ťažkým orieškom. Nejde len o cenu, ktorá je pri pozlátenom šperku nižšia, ale najmä aj o hodnotu daného šperku. V dnešnom článku vám predstavíme rozdiely medzi štruktúrami jednotlivých druhov zlata a okrem toho aj tipy, ako jednoducho zistiť o aký druh šperku ide.
Zlato má vo svojej najčistejšej podobe 24 karátov. Tento druh je mimoriadne vzácny, a preto majte na pozore, ak Vám niekto ponúka šperk s týmto obsahom. Ako však vieme, zlato je mäkký materiál, a preto sa v klenotníctve v čistom zložení nevyužíva. Čo sa však využíva, je zliatina zlata s iným kovom. Týmto spôsobom sa zvyšuje odolnosť daného šperku, čo je mimoriadne žiadané.
18 karátové zlato je predstaviteľom druhého najväčšieho obsahu zlata v danej zliatine. Keďže táto zliatina obsahuje až 75 % zlata, spomínaná mäkkosť materiálu sa tu preukazuje tým, že šperk, ktorý je vyrobený z tejto zliatiny sa veľmi ľahko poškriabe. Na prvý pohľad Vás môže upútať najmä svojim identickým žltým vzhľadom, ktorý býva pre milovníkov šperkov slasť, no za túto zliatinu si priplatíte. Šperky, ktoré sú vytvorené z tejto zliatiny patria k najdrahším. Tento druh sa využíva najmä pri prsteňoch, náramkoch a iných druhov šperkov.
14 karátové zlato je predstaviteľom zliatiny, ktorá patrí k najobľúbenejším materiálom pri výrobe šperkov, ako sú zásnubné prstene, obrúčky či náušnice alebo prívesky. Kombinácia 58,3 % zlata a zvyšných 41,7 % kovov vytvára obľúbenú klasiku. Oproti 18 karátovým šperkom je táto kombinácia charakteristická jemnejšou žltou farbou, ktorá však býva obľúbená aj vďaka tomu, že sa hodí každému podtónu pleti. Keďže sa v tejto kombinácii využíva väčší pomer iných kovov, zvyšuje sa odolnosť daného šperku, čo predstavuje ideálne podmienky pre každodenné nosenie.
9 karátové zlato je zliatinou zlata a iných kovov, predovšetkým medi, striebra, zinku a je predstaviteľom nižšej zliatiny na trhu. Zliatina obsahuje 37,5 % čistého zlata a zvyšných 62,5 % iné kovy, odolnosť daného šperku dosahuje priam 100 % a je najideálnejšia v boji proti opotrebovaniu.
Keďže sme Vám priniesli stručný prehľad o tom, aký druh zliatiny je najpoužívanejší pre daný druh šperku, nesmieme zabudnúť na to, ako môžete zistiť, či šperk je zliatinou zlata a iného druhu kovu alebo je len pozlátený, je kvalitná bižutéria. Keďže pôvod šperku môžete zistiť aj na základe puncu, nezabúdajte však na to, že punc obsahuje aj údaj o tom, kto ho do šperku vyrazil. Pôvod môžete zistiť pomocou testovacieho prístroja, XRF spektrometra kovových zliatin, ktorý nájdete u špecialistu. Čo však môžete spraviť ako laik, je test po vizuálnej stránke. Všímajte si na šperku každý jeden detail, predovšetkým plochy, ktoré sú styčné. Ak máte podozrenie, že sa tam stráca farba, máte pred sebou šperk, ktorý je len pozlátený. Ak nie ste si istí, či predsa len máte šperk pozlátený alebo ide o zliatinu zlata a iných kovov v rôznom pomere, obráťte sa na odborníka, ktorý vám s týmto problémov jednoducho poradí.