Aké ochranné sklo na hodinkách je najlepšie?
Hodinky. Doplnok, ktorý často neplní len estetickú funkciu. Okrem toho, že vám v drvivej väčšine ukazujú ten najpresnejší čas, trh ponúka množstvo druhov hodiniek od smart cez digitálne, mechanické či nadčasovú klasiku analógových hodiniek. Zatiaľ čo niektorí bývajú verní jednej značke hodiniek, iní radi striedajú a rozširujú si svoju zbierku hodiniek.
Vedeli ste však to, že existujú 3 typy ochranných skiel, ktoré pokrývajú a chránia číselník? V dnešnom článku vám prezradíme nie len rozdiel medzi týmito typmi, ale prenesieme vás aj výberom tých najlepších hodiniek, aké trh ponúka.
Zaoberali ste sa pri výbere hodiniek tým, aké sklíčko pokrýva vaše hodinky? Je možné, že ste už minimálne raz započuli niečo ako akrylové, minerálne alebo zafírové sklíčko. Poznáte však aký je medzi jednotlivými sklíčkami rozdiel?
Akrylové sklíčko je typ špeciálneho plastu, ktorý je vytvarovaný do tvaru vhodného do hodiniek. Výrobné náklady sú pomerne nízke a preto sa tento druh ochranného skla nachádza často na lacnejších variantoch hodiniek. Aj keď cena tohto ochranného skla je nízka, svoju úlohu si dokáže splniť. Hodinky pri ktorých je použité akrylové sklíčko sú samozrejme odolné voči nárazu. Okrem toho sa technikou leštenia dokážu ľahké škrabance odstrániť. Čo však môžeme považovať za negatívum je to, že aj keď ľahké škrabance je možné eliminovať, veľmi jednoducho vzniknú ďalšie kvôli mäkkosti daného materiálu. Hlbšie a narastajúce množstvo škrabancov navyše môže spôsobiť nepriehľadnosť sklíčka a taktiež neviditeľnosť číselníka.
Minerálne sklíčko je vyrobené z oxidu kremičitého a často sa vyskytuje na hodinkách základnej triedy. Vďaka svojim vlastnostiam je odolnejšie voči poškriabaniu. Ak však nastane náraz, sklo sa môže úplne zničiť. Takéto poškodenia samozrejme nie je možné opraviť a je potrebné celé sklo vymeniť.
Zafírové sklíčko sa najčastejšie nachádza na hodinkách, ktoré sú vyššej triedy. Tento typ ochranného skla je považovaný za najoptimálnejší, predovšetkým kvôli tomu, že zafír je najtvrdším dostupným krištáľom. Plusy, ktoré zafírové sklíčko obsahuje je najmä jeho najvyššia odolnosť voči rôznym poškodeniam a poškrabaniam. Okrem toho sa však pýši aj vysokou čistotou a unikátnym vzhľadom a farbou.
Ak sa však pýtate, ako zistíte, že pred sebou máte zafírové alebo iné sklíčko, máme pre vás riešenie. Už na prvý pohľad by zafírové sklíčko nemalo obsahovať žiadne škrabance. Ak však sklíčko nemá škrabance, no vám sa niečo nepozdáva, na rade je test teploty. Zafírové sklíčko je oproti iným sklíčkam omnoho chladnejšie. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý vám môže napomôcť je farba sklíčka. Zafírové sklíčko má ružovkastý až mliečny odtieň. Ak stále pochybujete o tom aké sklíčko je pred vami, ďalším spôsobom odlíšenia zafírového od minerálneho sklíčka je použitie kvapky vody. Ak kvapka zostane a neroztečie sa, máte pred sebou zafírové sklíčko. Ak sa roztečie, tak pred sebou máte sklíčko minerálne.
V každej zbierke by nemala chýbať nadčasová klasika v podobe zlatých hodiniek. Či už hľadáte niečo originálne alebo niečo klasickejšie, okrúhly alebo štvorcový tvar, zaručene si budete vedieť vybrať tie svoje vysnívané. Nezabúdame však ani na pánov. Zlaté pánske hodinky, ktoré sú unikátne, by rozhodne nemali chýbať v žiadnej pánskej zbierke.