Je briliant potomkom diamantu?
Briliant ako drahokam je známy tým, že je považovaný za potomka diamantu. Ako? To sa dozviete v dnešnom článku.
Briliant je mimoriadne vzácny drahokam a každá (minimálne každá druhá) žena, by takýto klenot chcela vlastniť, či už na zásnubnom prsteni alebo vo svojej zbierke šperkov. Práve tento drahokam je unikátny svojim spracovaním, ktoré je laicky označované ako spracovanie do okrúhla. S briliantom sa už od 17. storočia spája číslo 56. Pýtate sa prečo? Jeden briliant je opracovaný do 56 faziet, ktoré sú v tvare trojuholníka. 56 faziet sa následne delí na 32 horných a 24 dolných faziet. Týmto spôsobom sa dokáže docieliť dokonalé spracovanie, ktoré spôsobí unikátne vyznenie tohto drahokamu.
Prečo môžeme považovať briliant za potomka diamantu? Predovšetkým preto, že briliant je vlastne diamant, ktorý je upravený do spomínaného okrúhleho tvaru pomocou 56 faziet v tvare trojuholníka. Briliant sa do svojej typickej podoby spracúva prostredníctvom briliantového brusu. Tento typický brus je jedným z najpoužívanejších a to už od roku 1910. Ako sme si už v minulom článku spomínali, diamant je jedným z najtvrdších kameňov. Preto aj samotné opracovanie do tohto tvaru je mimoriadne zložité. Briliantový brus vynašiel Marcel Tolkowski, ktorý bol belgickým členom židovskej rodiny brusičov diamantov z Poľska. V rámci svojej doktorandskej práce študoval brúsenie diamantov. Tolkowski zistil, že ak bol diamant rezaný príliš hlboko alebo plytko, svetlo unikalo po stranách diamantu, čo spôsobovalo stratu lesku, ktorý je jedným z najcharakteristickejších čŕt spomínaného diamantu. Po vynájdení najlepšieho brusu dokázal určiť sklon brusu tak, aby sa svetlo odrážalo a spôsobovalo vznik najrôznejších dúhových farieb.
Trh je však preplnený rôznymi napodobeninami. Pravý briliant dokáže aj laik s pozorným okom odlíšiť od replík. Napodobeniny často obsahujú vzduchové bubliny, škrabance alebo škvrny, ktoré pravý a nenahraditeľný briliant s istotou neobsahuje. Ak si však nie ste istí pri kúpe, či pred sebou máte diamant opracovaný do briliantového brusu alebo len repliku, využite radšej pomoc odborníka.
Pri kúpe šperku v ktorom sa nachádza briliant rastie cena podľa veľkosti, čistoty a vzácnosti farby. Cena vybrúsených diamantov, predovšetkým do briliantového brusu, sa určuje pomocou metódy 4C, pričom sa dbá na čistotu kameňa, farbu, kvalitu a hmotnosť samotného kameňa v karátoch.
Ak sa teda rozhodnete potešiť svoju milovanú polovičku vzácnym diamantom, ktorý je zabrúsený do nadčasovej klasiky – briliantu, s istotou u nej spravíte dojem. Nezabúdajte však na to, že trh je plný rôznych replík, ktoré bývajú na nerozoznanie od pravého diamantu. To, čo pravý diamant s istotou má, je certifikát o pravosti. Aby ste však nekúpili mačku vo vreci, vždy sa poraďte s odborníkom.
Ak sa chcete dozvedieť, ako odlíšite zirkón od diamantu, kliknite sem. https://www.ibrill.sk/zirkon-ako-kamen-ktory-si-ziska-vase-srdce/